رفتن به نوشته‌ها

در خصوص حمله دیداس TCP ACK Flood بیشتر بدانید

در راستای معرفی و واشکافی حملات DDoS ؛ امروز قصد داریم به بررسی حمله TCP ACK Flood بپردازیم؛ این حمله بخشی از یک اتصال TCP به حساب می آید.
معمولا در یک اتصال TCP سه مرحله داریم در معرفی حملات HTTP Flood آنها را توضیح داده ایم :

اول کلاینت یک بسته SYN به سرور می فرستد.
دوم سرور یک بسته SYN ACK به کلاینت  می فرستد.
سوم کلاینت یک بسته ACK به سرور می فرستد.

این مراحل با اصطلاح three-way handshake نیز شناخته می شود.

یک حمله ACK Flood شامل یک دسته کامل از بسته های TCP به همراه بیت ACK  فعال بر روی آن است. این نوع از حمله دارای  تفاوت هایی در مقایسه با SYN flood است.

اول به شما نشان می دهیم که لاگ یک حمله ACK Flood به چه صورت است ؛ در لاگ زیر یک حمله بر روی آی پی فرضی ۱۰٫۱۰۰٫۱۰۱٫۱۰۲  و پورت ۸۰ بر روی انجام است.

[.] در اینجا به معنی یک پکت TCP است.

 

 جریان ACK Flood

زمانی که یک سرور به یک بسته TCP برخورد می کند؛ فقط زمانی آن را قبول می کند که از قبل یک ارتباط TCP بین ارسال کننده و سرور شکل گرفته باشد.

در اینجا دو سناریوی در خصوص حملات ACK flood وجود دارد:

سناریوی کمتر شایع: مهاجم یک بسته SYN اولیه از آی پی های جعلی ارسال میکند و سرور نیز پاسخ آن را با پکت های SYN ACK ارسال می کند ولی چون آی پی ها جعلی هستند پکت ها به هیچ مقصدی نمی رسند اما مهاجم با محاسبات دقیق و رعایت ترتیب بسته های ACK را دوباره از همان آی پی های جعلی ارسال می کند و سرور فکر می کند که این پاسخ را از کلاینت دریافت کرده است و یک اتصال کاملا مشروع و قانونی با کلاینت هایی ( آی پی های جعلی) برقرار می کند که اصلا وجود خارجی ندارند؛ در این نوع حمله مهاجم با باز نگه داشتن کانکشن های TCP فشار زیادی به سرور می آورد و منابع آن را مورد مصرف قرار می دهد و کارکرد عادی سرور را با مشکل مواجه می کند.
این نوع حمله به دلیل سخت بودن شرایط اجرا آن ؛ کمتر شاهد آن هستیم و در عین حال مهار این حملات بسیار دشوار و مشکل است.

ACK Flood

سناریوی بیشتر شایع: در این روش مهاجم بدون هیچ اتصال و کانکشن حتی جعلی؛ اقدام به ارسال بسته های TCP با بیت های ACK  فعال می کند.این حمله به دلیل اجرا آسان آن بیشتر شایع بوده و مورد استفاده قرار میگیرد.

برتری سناریوی اول در مقایسه با SYN flood این است که یک اتصال باز می شود و این اتصال به صورت نامحدود می تواند باز بماند که فشار زیادی به سرور وارد می کند اما در SYN flood فقط پکت ها برای شروع یک ارتباط ارسال می شوند و به  SYN ACK سرور هیج پاسخی داده نمی شود و یک حالت در انتظار اتصال باقی می ماند که شناسایی آن بسیار آسان تر است و فایروال ها به راحتی می توانند آنها را تشخیص بدهند.

در سناریو دوم سرور تمامی بسته های دریافتی از آی پی های جعلی را رها (Drop)می کند ؛ چرا که هیچ ارتباط TCP بین مبدا و سرور ایجاد نشده است و نخواهد شد ولی سیل انبوهی از این پکت ها منابع سرور را درگیر Drop کردن پکت ها می کند که سرور را از کارکرد عادی خود خارج می کند و ممکن است تا پایان حمله قادر به سرویس دهی به کاربران نباشد.

یکی از قدرت های مخرب ACK Flood در مقایسه با SYN Flood این است که اکثر فایروال ها و سرویس های DDoS Protection در خصوص SYN Flood قدرت تشخیص و مانور بیشتری دارند اما در خصوص ACK نیاز به تشخیص ایجاد یا عدم ایجاد کانکشن می باشد که تا زمان رسیدن پکت ها به سرور اصلی قابل تشخیص نیست؛ در حقیقت ACK یک روش هوشمندانه برای عبور از فایروال ها می باشد که خوشبختانه در خصوص سرویس های ما کلیه حملات ACK و مشابه آن شناسایی و مسدود می شود و هیچ گونه مشکل برای کاربران به وجود نخواهد آورد.

منتشر شده در آموزشی

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *